Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
6 postów 192 komentarze

MarkD

MarkD - Z faktami się nie dyskutuje

Błędna diagnoza Ryszarda Opary

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pewien sławny matematyk, oraz najwybitniejszy aforysta powiedział kiedyś: "Lepiej jest nie badać w ogóle jakiejś sprawy niż uczynić to powierzchownie; zwykły zdrowy rozsądek bowiem nie popełnia tylu błędów, co połowiczna uczoność."

Pewien sławny matematyk, oraz najwybitniejszy aforysta powiedział kiedyś:
"Lepiej jest nie badać w ogóle jakiejś sprawy niż uczynić to powierzchownie; zwykły zdrowy rozsądek bowiem nie popełnia tylu błędów, co połowiczna uczoność."

Z przenośnią pana Ryszarda, że Polska jest chora (fizycznie i psychicznie) mogę się zgodzić, tylko z tym „na co” już raczej nie mogę.

Zacznijmy od chorej głowy.
Pyta Pan o to kto sprawuje władzę? I wymienia Pan systemowe ośrodki władzy by dojrzeć ich bezwład, zbiurokratyzowanie, impotencję, bezkarność etc. To wszystko prawda, że te organy, które Pan wymienia nie spełniają swoich podstawowych funkcji. Ale przecież podobne instytucje istnieją w innych systemach zachodnich demokracji i jakoś nie słychać narzekania na ich funkcjonowanie. A jeśli nawet słychać, to jednak w dużo mniejszej skali.

Cóż więc wyróżnia nasze „Rząd”, „Prezydent”, „Parlament”, „Partie”, „Samorządy”?
(Świadomie pominąłem Naród, gdyż On na to co się dzieje wpływu na razie nie ma, a nawet jest wręcz przeciwnie. Poddany totalnej manipulacji nie jest w stanie wypowiedzieć się - w demokratyczny sposób - zgodnie z interesem Państwa, w zgodzie ze swoim interesem. Tę manipulację uznaję za rzecz oczywistą i nie wymagającą wyjaśnień.)
Na to pytanie nie można odpowiedzieć jedynie: że większe niż u sąsiadów skorumpowanie, że gorsza niż w innych krajach elita, policja, armia czy sądy. Nie można, bo to skutek nie przyczyna porażki jaką przeżywa Polska od czasu Okrągłego Stołu.

siec

Trzeba by się cofnąć do układu założycielskiego III RP, który w skrócie polegał nie na oddaniu władzy, lecz na przekazaniu jej wyselekcjonowanej opozycji pod warunkiem zagwarantowania oddającym wysokiej pozycji w nowym systemie. Niekoniecznie na szczytach państwowej struktury (Prezydent, Premier, Ministrowie SW czy SZ, itd) choć i takie przypadki były vide Jaruzelski, Kiszczak, Oleksy, Kwaśniewski, Miller, etc. Nie, to nie było najważniejsze dla tych, którzy na prawdę rządzili w PRL.
Oni oddając władzę musieli mieć pewność, że ich pozycja ekonomiczna, ich „renta” (jak to określa prof. Zybertowicz) będzie zagwarantowana. Mogli więc pozwolić na to by społeczeństwo wypowiadało się w wyborach, ale warunkiem było by z góry można było przewidzieć jak się wypowie, a w razie gdyby zanosiło się na jakąś rewolucyjną zmianę lub gdyby coś nie wyszło w tym przewidywaniu, by można było temu zapobiec. I zapobiegali. (Olszewski 1992, J. Kaczyński 2007 i L. Kaczyński 2010). Do tego potrzebne były m.in. ośrodki badań opinii.
To przewidywanie było niezbędne do sterowania tą opinią. Proszę pokazać wolną od agentury jednostkę badawczą.
Gwarancję wpływu na opinię publiczną, na Naród, uzyskali przyznając sobie koncesje radiowe i telewizyjne, zawłaszczając rynek prasowy i reklamowy. Wszystko dla omamionych wolnością, zwycięstwem Solidarności. Jak dziś wyglądają te „wolne” media?
Nie mogli też zapomnieć o gwarancji bezkarności. Pisze Pan o reformie systemu sprawiedliwości. Ale nic o lustracji sędziów, prokuratorów i innych członków wymiaru. W kontekście reszty tekstu jest to zrozumiałe, bo o lustracji Pan zapomina. Na marginesie byłem świadkiem wyroku w sprawie w której pokrzywdzony przez PRL domagał się jakiegoś zadośćuczynienia. Przegrał! Przegrał dlatego, gdyż sądził go kolega z pracy (dziś, nie wtedy) tego, który w PRL wydał skazujący wyrok.

Oddaliłem się nieco od Pana diagnozy, ale tylko pozornie. Usiłowałem pokazać, że to o czym Pan pisze to tylko skutki i nie musiałem cytować fragmentów o korupcji, niesprecyzowanym systemie, podatkach, służbach, itd. Nie musiałem, bo to o czym Pan pisze jest prawdą, ale nie przyczyną!
Dziś, po Smoleńsku, stoimy jednak w innym miejscu. Ci którzy są winni, otworzyli mojemu sponiewieranemu Narodowi oczy. Nie tylko przez sam fakt.
Tempo jakie towarzyszyło przejęciu urzędu prezydenta przez dzisiejszego namiestnika, sposób podejścia do sprawy godności Polski wobec Rosji (vide śledztwo), sprawy załatwiane już bez veta, podpisywanie umów gospodarczych wiążących nas na lata etc. etc. etc.
Nie mówię że winni Tragedii Smoleńskiej są wszyscy rentierzy. Ci którzy w nim udziału nie wzięli, otrzymali zapewne potężną broń w postaci informacji.

A Pan zapomniał o Tragedii Smoleńskiej. Dziwnie brzmi na koniec to NIECHAJ ŻYWI NIE TRACĄ NADZIEI !!!

Co jest więc przyczyną? Jeśli nie wyraziłem się dotąd jasno, proszę wybaczyć. Jaśniej nie umiem. Mogę tylko odwołać się do tego o czym mówią Grzegorz Braun, Andrzej Zybertowicz, Andrzej Gwiazda, Antoni Macierewicz, by nie wymieniać mężów stanu, których Pan nie umie dostrzec.

PS. Lista priorytetów ładna, tylko co znamienne nie chciała się właściwie wypunktować. Chyba dlatego, że każdy wchodzący na scenę polityczną podmiot, przedstawia identyczną tylko punkty zmienia miejscami ;)

Całość komentowanego postu : //ryszard.opara.nowyekran.net/post/9133,a-to-polska-wlasnie

KOMENTARZE

 • @
  "Ale przecież podobne instytucje istnieją w innych systemach zachodnich demokracji i jakoś nie słychać narzekania na ich funkcjonowanie."

  A Belgia?
 • @MarkD
  Marku...

  Towarzysza mi podobne refleksje i mam podobną do ciebie diagnozę. Pan Ryszard Opara rzeczywiście ma w większości rację, ale odniosłem podobne wrażenie: mówi o skutkach i chce leczyć skutki zapominając, że należy wpierw zacząć od "likwidacji" przyczyn choroby a nie już jej objawów.

  Pozwolę sobie na takie stwierdzenie: Polska ma notoryczną alergię, jest zakatarzona, z wysypką, z ciągłym i nieustającym bólem... które to powodują, iż wielu (w tym chyba i niestety Pan R. Opara) chce dać tabletkę przeciwbólową, krople do nosa, maść na wysypkę. Taka kuracja może przynieść oczywiście krótkookresowe złagodzenie objawów alergii ale nie zlikwiduje jej przyczyn! Tak sie lecząc można np. stać sie lekomanem a i tak alergia trwać będzie a organizm (coraz mniej reagujący na leki) będzie ja odczuwał coraz mocniej!

  Co jest przyczyną, że Polska po 22 latach od 1989 roku cały czas ma postępującą alergię? Marku... chyba odpowiedziałeś i ja mam podobne zdanie i pogląd.

  Można też poszukać niejakiego wytłumaczenia poglądów Pana R. Opary w fakcie długoletniego przebywania poza Polską i patrzenia na rzeczywistość z punktu widzenia krajów od od dziesiątek czy setek lat budujących konsekwentnie demokrację (USA, Kanada, czy do niedawna kraje Europy zachodniej - przed jej skomunizowaniem w postaci Unii Europejskiej).

  Mam nadzieję, że jest to tylko ten powód...

  Pozdrawiam
 • zgadzam się z panem
  nie można w jednym szeregu stawiać Macierewicza, Gwiazdów, panią Anię Walentynowicz z Wałęsami, Tuskami, Buzkami, nie mówiąc o potomkach PZPR.
  Nie wszyscy byli umoczeni i nie wszyscy odpowiadają za obecny kształt Polski!
  Natomiast problemem jest to, jak rozliczyć tych, którzy popełnili zbrodnię na narodzie. I kto ma to zrobić bez lustracji...
 • @Jerzy Wawro
  A Belgia co?
  Czyli jak i u nas Służby Zdrowia, Sądownictwa, Wojska, Wolnych Mediów nie ma, infrastruktura, leży, "dywersyfikacja" z jednego kierunku itd.itp.
  Przemyślałeś post, czy przeczytałeś tylko pierwsze trzy akapity?
 • @krzysztofjaw
  Ja myślę :) bo Cię znam. Na te tematy rozmawialiśmy i zapewne niewiele się różnimy.

  Przy okazji polecę Twojej uwadze wykład prof.Zybertowicza. W sieci już jest, ale nie da się go zrozumieć bez prezentacji. W czwartek, w audycji Niepoprawnego Radia nadamy wykład oraz podamy link do (niestety średniej, ale czytelnej) dokumentacji fotograficznej tej prezentacji. (Jeszcze niektóre zdjęcia są w wyostrzaniu - CIA ;) pracuje)
 • MarkD
  absolutnie sie zgadzam!
  tu potrzebny nie tylko lekarz ale i budowlaniec
  na zgnilych funamentach kazda DOM sie rozsypie
 • @Wędrowny Grajek
  "nie można w jednym szeregu stawiać Macierewicza, Gwiazdów, panią Anię Walentynowicz"

  dodałbym może

  o Lechu Kaczyńskim nie wspominając.

  Pozdrawiam
 • @bosa
  Najpierw jakaś siła co te zmurszałe fundamenty roz... (zabrakło mi słowa ;o )
 • @MarkD
  Póki co to Belgii grozi rozpad i to Belgia jest przed nami w kolejce do bankructwa. A brak rządu nie jest tu bez wpływu.
  A co do przemyśleń - to naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać. Znam te polskie mity na pamięć. Ci co przegrali są zawsze szlachetni i bez skazy.
  Prawda jest taka, że każdy kraj ma swoje problemy i swoje sukcesy. Polska znalazła się w wyjątkowo trudnym położeniu. Pan Opara patrzy w przód, co nie jest po myśli większości Polaków. Oni uwielbiają patrzeć wstecz.
  A jeśli się już tak wstecz przyglądać, to może by ktoś coś napisał np. o wpływie antychłopskich fobii na upadek Rzeczpospolitej?
  Czy naprawdę rząd LPR-PiS-Smoobrona był nie do utrzymania?
  Czytam tu jakieś mrzonki o partii blogerów. Taka Unia Wolności bis - tyle że teraz złożona naprawdę z najmądrzejszych. W końcu ich kwalifikacje zostały potwierdzone umiejętnością pisania pamiętników!
 • @Jerzy Wawro
  Panie Jurku,
  a co mnie Belgia?
  Naiwne te Pańskie wywody. Napisałem właśnie (szkoda jednak, że Pan nie uważa za stosowne chwilę się zastanowić bo już Pan wszysko wie) że Pan Opara niczego nowego nie mówi. Więcej, źle diagnozując, złe podejmie działania. "Wybierzmy przyszłość", Pan mówi że powiedział autor komentowanego postu. No może. Był już taki jeden.

  A reszta, to nie wiem w jakim temacie. Bo o czym mają pisać "ktosie" - nie mi wskazywać.
 • trafna diagnoza
  tylko czy znajdzie sie lekarz który te zarazę wytępi
 • @Pytający
  Kiedyś tak. Tylko, ze będzie także - BUM.
 • @Jerzy Wawro
  A gdyby tak spojrzeć wstecz w przód pod kątem nierównowagi i nadmiernych ambicji i nieco w szerszym kontekście?.

  Pozdrawiam
 • @MarkD
  Wiesz. Niepoprawni też nie są do końca obiektywni i niezależni. Dlatego patrzę na wizje, nie na ludzi.

  Kiedyś czytałam na Salonie ktoś wkleił artykuł Gwiazdowej. Czysty marksizm, jak chodzi o myślenie o państwie;- panstwo powinno zrobić trawniki, dać biednym pieniądze i takie dziecinne pomysły, czyli poprawianie komunizmu.
  Mają na pewno dobre chęci, ale zadnych rozwiązań.
  Lustracja owszem, ale to ciągle nie wizja nowego państwa.
  Kaczyński mówił o lustracji, ale jak przyszło co do czego, no to cieniutko.
  Nie wiem czy da się teraz w Polsce zrobić lustrację. Oni dostają przed tym tak panicznego lęku, ze wpadają w amok i panikę i są gotowi wymordować naród, byleby nie przyszło się przyznać do małości.

  Dlatego zostawmy to. Nie patrzmy w ich stronę.
  Róbmy nowe, i módlmy się, by Bóg nam sprzyjał, byśmy potem nie żałowali, że zamiast budowac, walczyliśmy z demonami.
 • @MarkD
  Obecna sytuacja jest konsekwencją operacji przeprowadzonej przez służby polskojęzyczne - mistyfikacji (okrągły stół) monitorowanej przez służby rosyjskie.
  parytet zostały ustalone.
  a ponadto mamy do czynienia z notorycznie naćpanym społeczeństwem.
  naćpanym medialną papką.
  Jak doświadczenie uczy z osobą pijaną lub naćpaną trudno coś wspólnie zrobić.
  My możemy i powinniśmy mówić prawdę i robić swoje.
 • @MarkD
  1. Sfalsyfikowałem tezę, że na zachodzie nie mają takich problemów z organami władzy. Więc przykład Belgii jest istotny.
  2. Jeśli zamiast "wybierać przyszłość" patrzymy wstecz - to ja proponuję realizm a nie mitologię. A w realnym świecie to złe decyzje zdecydowały że jesteśmy gdzie jesteśmy. Może i były jakieś niecne knowania. Ale one były do przezwyciężenia.
  3. "Reszta" jest istotna - bo pokazuje, że budowanie przyszłości w oparciu o mity jest tendencją powszechną.
  4. Wina Tuska nie leży w błędnych hasłach, tylko w pierwszym rzędzie w podłości jaka go otacza i determinuje jego działanie, a w drugim rzędzie w tym iż te działania rozmijają się z wzniosłymi hasłami.
 • @Provoc
  Nie bardzo rozumiem.
 • @circ
  W zasadzie nic mnie nie łączy z niepoprawnymi. Byłem tam adminem jakiś rok - półtora roku temu. Więc argument do mnie nie przemawia :)

  Nie czytałem tego artykułu Gwiazdowej, nie odniosę się.

  A że z lustracją cienko, to wiemy i słusznie piszesz o ICH oporze.

  Robimy, czyż nie?
 • @CzarnaLimuzyna
  No tak, tylko ja napisałem w kontrze do artykułu Pana Opary, a nie jako drogowskaz. :)
  Ale zgoda.
 • @Jerzy Wawro
  Trochę błednie sklasyfikowałeś bo nieuważnie przeczytałeś i jak sam napisałeś : "...nie ma się nad czym zastanawiać. Znam te polskie mity na pamięć." (nie przemyślałeś)
  Reszta się nie odnosi do tematu. Nie pisałem bowiem o patrzeniu wstecz czy wprzód ani o mitach, ani winie Tuska. To Twoje wyobrażenie. Ja pisałem... a zresztą może w końcu przeczytasz?
 • ALL
  Mam pewne podejrzenia, nie wiem, czy uzasadnione. Dałam im wyraz w mojej notce "Czy Gromosław Czempiński będzie ojcem nowej partii?", która jest tu: http://blogmedia24.pl/node/47025
 • @Łażący Łazarz
  Nie mówimy o ideałach. Opisujemy rzeczywistość by stwierdzić na co chora jest Polska. I opis przyczyny - wg Pana Opary (IMHO oczywiście) - jest całkowicie nietrafny, aczkolwiek opis skutków ... No ale wybacz. Cóż nowego w tym że nie ma armii, służby zdrowia, skorumpowana policja i co tam jeszcze.

  Nic nie pisałem o blogerach, ale w zasadzie się z Tobą zgadzam.
 • @Łażący Łazarz
  No proszę, komentowany artykuł cały dzień na jedynce, teraz przyklejony.
  Poza nim były przyklejone cały dzień - NowyEkran, admin (lub dwóch), członek rady blogerów.
  Ten wisiał 3 godziny przyklejony i zacznie spadać. Tak zamykamy dyskusję?
  Ok. Znam te praktyki i wiem że nie ma co walczyć z wiatrakami.
 • @Łażący Łazarz
  Późno już. Jak jutro znajdę jeszcze notkę po pracy, to Ci odpowiem.
  Pozdrawiam
 • Bo
  U nas, kto jest niby chory,

  Zwołuje zaraz doktory;

  Lecz czując się bardzo słaby

  Prosi chłopa albo baby.
 • @elig
  16 maja 2001 WZA spółki Energomontaż Północ z nowym, decydującym akcjonariuszem spółki (pan Opara) zmienia i uzupełnia do 7 osób skład Rady Nadzorczej. Tego dnia pan Opara zostaje Przewodniczącym Rady a pan G.Czempiński jej członkiem.

  W tym świetle odpowiedź p.Opary na pytania blogerów jest dla mnie nieprzekonująca.

  Pozdrawiam
 • @Łażący Łazarz
  Zanim Ci odpowiem spytam: czemu odpowiadzasz za "Ryszarda"?


  No to przechodzimy do odpowiedzi na odpowiedź ŁŁ na krytykę Ryszrda Opary:

  "By zlikwidować przyczyny trzeba najpierw zdiagnozować skutki (co jest dobre a co złe, co ma miejsce a co nie). Ryszard postawił diagnozę i postanowił najpierw leczyc objawowo, by pacjenta podtrzymać przy życiu (to konieczne, by zrealizować trudniejszy proces - ten o którym Ty piszesz)."

  Kapitalne. "Zdjagnozował skutki" nie podając przyczyn! Czyli : chory kaszle i ma krwawienia spod powiek.
  I na tej podstawie zamierza go utrzymać przy życiu? Odpuść sobie obronę pana Ryszarda Opary. Ma klawiaturę i pewnie umi z niej korzystać!

  "Myślę, że Twoja notka nie jest zaprzeczeniem tekstu Ryszarda ale de facto jego niezbędnym uzupełnieniem."

  Nie! Moja notka jest zaprzeczeniem taz stawianych przez pana Oparę. W jego notce nie ma nic poza propagandowym bełkotem.

  "cóż nowego" - piszesz, może nic a może dla niektórych to nowość, a może też (przyszło to Ci do głowy) niektórzy uważają, że to dobrze iż armii nie ma i służba zdrowia wygasa...?

  A tu czuję starego, wolnego, Łażącego Łazarza. Tego, z którym mógłbym rozmawiać.
 • @FireBlade
  W tej sprawie wiemy już wszystko. Dlatego weryfikujemy poglądy!
  Dziękuję.
 • @Harcerz
  :)
 • @MarkD
  Ja również dziękuję - za celną notkę i za komentarz.
  Za stary wróbel jestem na takie plewy i smutno mi z tego powodu !

  Pozdrawiam!
 • @Łażący Łazarz
  Obrzydliwa insynuacja. Nie wiem czemu zwracasz się do mnie w liczbie mnogiej.
  Całość sugeruje jakiś układ w którym jestem, może służby ?
  Zwrot "wiecie" i dopełnienie "na mój temat".
  Czegoś takiego się po Tobie nie spodziewałem. Zabrakło Ci argumentacji, to plujesz.
 • @MarkD
  Nie za ostro?

  Politycznego tła NE nikt nie musi popierać na siłę skoro nie czuje tego, nie chce, podejrzewa jakieś działania razwiedki czy inne niefajności. NE można traktować też jak Salon24, po prostu blogosfera i czy gorsza od salonu michnikowszczyzny, lewactwa tamtejszego?

  Cenię Cię MarkD, ale nie rozumiem agresji nakierowanej na NE, na ŁŁ, na p. Oparę dosłownie tak PROFILAKTYCZNIE w oparciu o osoby które znał, z którymi współpracował w biznesie. Nawet Bolkowi daliśmy szansę w 1990 roku, ja mu dałem niestety.

  Rację masz w swoich wywodach, ale sądzę że to faktycznie uzupełnia tekst p. Opary, prostuje priorytety i zapewne można dodać znacznie więcej do tego. A skąd się wzięły kadry zarówno po stronie opozycji i komuny? Nie było tam pewnej mniejszości i masonów? Zatem nie tylko kanalie, agentura, ale też inne niepoprawne czynniki kształtowały III RP. Do tego zagranica, zagranica, jeszcze raz zagranica.

  Czuję się podle kiedy kolejne miejsce w którym piszę staje się polskim piekiełkiem. Utopii jednak w sieci nie ma. Zawsze tak będzie, albo gorzej. Projekty radiowe podwiązane, promowane pod NE zyskają słuchaczy, fanów, swoje małe społeczności. To jest też nic nie warty wkład NE?

  Odwrócę sytuację. Ci najbardziej uparcie, agresywnie od zapowiedzi jeszcze atakują NE sami są trochę podejrzani. Dlaczego to czynią, z jakich pobudek, czy z dobrej intencji czy to zadaniowanie, a może "tylko" wolnorynkowa walka o blogerów, komentatorów, czytelników, odsłony, reklamy, kasę, prestiż...

  Znowu ma powstać koncesjonowana "opozycja demokratyczna" mająca uznanie patriotycznego salonu np wokół Gazety Polskiej i PiS, a reszta będzie wyklęta z NE na czele? Wypada nam przyłączyć się Łazarzu do Radio Maryja, ich też tak są atakowani od 20 lat. Trzeba będzie wybrać jakąś stronę i zbratać się z sojusznikami, będzie nam w większym gronie raźniej. Pierwszy rok będzie zaiście ciężki.

  Coś powinno nas wszystkich łączyć. Bóg i chęć odsunięcie PO, SLD, PSL od władzy, w ogóle wykoszenia ich z parlamentu, bo żadnego z nich pożytku nie ma. Lepsi byliby blogerzy jako najpierw zbratani z PiS, a później stanowiący alternatywę, oczywiście kto zechce wejdzie do PiS co gwarantuje karierę itd Trzymanie z blogerami niczego nie będzie gwarantowało poza taką krytyką jak tutaj :)
 • @Marek Kajdas
  Może bym się z Tobą zgodził, gdyby nie to, że Pan Opara się tu nie odezwał.
  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031